Полагане на оптични кабели: методи, техники и Монтаж.

По този начин, както времето за изграждане, така и разходите му са значително намалени: оптичният кабел е окачен на предварително инсталирани въздушни линии (опори).

Полагането на оптични влакна се извършва по няколко начина.

Окачване на оптичен кабел на VLEP поддържа

Монтаж с вграден стоманен окачващ кабел.

В този случай се използват поцинковани метални окачвания (най-често стоманени), с помощта на които кабелът се окачва на поцинкован кабел, опънат върху конзоли. Конзолите са прикрепени към опорни стойки със специални винтове. Тя изисква точни изчисления на височината на тяхната инсталация, тъй като именно това ви позволява да изпълнявате стандарта на провисване. Конзолите се монтират на височина, достатъчна, за да се гарантира, че най-ниската точка на провисването не е по-малка от 4,5 м. В този случай е много важно окачването да не е достатъчно плътно прилягащо към кабела, но в същото време да остави необходимото пространство за свободното му движение.

Правила за работа:

·                              често, когато един кабел е окачен на високоволтови електропроводи, линията, на която се извършва работата, се изключва от общата мрежа. Изискването е посочено в рамките на спазването на стандартите за безопасност на монтажниците.

·                              допуска се инсталиране на оптични съединения без изключване на линията.

·                              непрекъснатата радиокомуникация е важно условие за инсталиране.

·                              подвижния OK на земята е строго забранен.

·                              машините за разгъване трябва да бъдат отделени от опорите на мястото на монтиране на разстояние най-малко три височини от „нула“ до нивото на разположението на разгъващия се валяк.

·                              прокарването на влакнести кабели през въздуха се извършва с помощта на устройство за водещ кабел. Краищата на продуктите (кабел и ОК) са свързани с монтажни чорапи.

·                              шарнирно съединение  - устройство, предотвратяващо усукване на кабелни продукти с оловен кабел. Използването му е задължително! В този случай в началото на кабела се поставят два балансира: разстоянието между началото на ОК и първия балансьор, между 1 и 2 балансиращи - 4 метра.

·                              има разлика при окачването на кабела на различни видове опори:
  - на междинните опори кабелът се закрепва с поддържащи скоби,
  - при анкерно-ъглово напрежение.

·                              проводникът трябва да бъде защитен от външни механични въздействия от монтирания протектор.

Оптично окачване между сгради (къщи)

https://promstall.ru/public/gefile-sy.jpg

В този случай кабелите се използват в марката OPTs (с централен оптичен модул) или HVRF (с централна тръба), както и OCB окачващ кабел, произведен от производителя Eurocable-1.

Фиг. №2. При монтиране между две къщи снимката се монтира OK

Окачен кабел OPT

Проектирани да понасят температурни спадания от -60 до +70 ° С. Съгласно нормативната сила на опън, тя трябва да издържа от 4 до 12 kN при налягане 0,5 kN / cm. Броят на оптичните влакна в кабела варира от 2 до 48, в зависимост от нуждите на дадена комуникационна линия. Вътрешната кухина на централната оптика е запълнена с хидрофоб (водоотблъскващ материал). Кабелът OPTs се използва за свързване на сгради и сгради, както и на съществуващи комуникационни линии, електроснабдяване, контактни мрежи (метро, ​​трамвай, тролейбус, въжени линии) и електрифицирани железници. Разстоянието между опорите варира от 50 до 150 метра.

Кабел OKPTS за окачване

До 24 оптични влакна са затворени в централната тръба. Външният захранващ елемент е пръчка от фибростъкло, стоманен кабел или стоманена тел, изолирана с полиетиленова обвивка. Освен с ОПТ, той издържа на температури от -60 до +70 ° С. Валидните стойности на сила на опън са 4–9 kN. OKPTS кабелът се използва навсякъде, където е OPC.

Методи за окачване на кабели върху опори на въздушни линии

В зависимост от конкретните условия, окачването на оптокомпонентите по въздушните линии се извършва по три начина:

1.   Optocable е монтиран вътре в кабела за заземяване.

2.   Опционалната намотка се извършва върху фазовите и заземителните кабели.

3.   Суспендиране на самоносещи се оптични устройства между опорите.

В първия случай (монтаж на опори на въздушни комуникационни линии (поддръжка на електропроводи 110 KW и повече, градски и железопътни контактни линии, автоблокиращи мрежи) оптичен кабел трябва да отговаря на изискванията на диелектриците, т.е. трябва да бъде устойчив на силни електромагнитни полета , стандартни и екстремни натоварвания в електропроводите и др.) Проводникът трябва да отговаря и на проектните изисквания за способността му да издържа на претоварване на опън в резултат на увисване на участъци За тази цел се използват влакнесто-оптични кабели, изработени от арамидни (полиамидни) прежди. Те са високоякостни въглеродни влакна, от които се изработват бронежилетки, които се монтират върху опори основно с помощта на спирално напрежение и поддържащи фитинги, които неутрализират ефекта върху кабела екстремни сили на натиск и висока устойчивост на опън.

Често окачването на оптичен кабел върху окачени подпори се извършва с помощта на монтиране върху външни носещи елементи. Например към отделен кабел. Като алтернатива на диелектричния опто-кабел се използва оптичен кабел, който е директно интегриран в заземяващия проводник. В този случай проводникът играе двойна роля: предавателя на информация и гръмоотвода на силовата линия. Съединенията с предавателната линия FOL, главно снабдени с вложки от диелектричната опто-способност. Ако оптичната връзка се постави през тунели, проводниците имат изолационна обвивка от негорими материали (поливинилхлорид, композит).

За полагане на оптични връзки на опори  в такива случаи, когато се използва полагане в канализацията или изкоп, е нецелесъобразно (или е невъзможно). При изграждането на интразонални и магистрални оптични мрежи, използването на оптичен кабел в заземителния проводник е широко разпространено - това е най-удобният и надежден начин за окачване на оптични кабели на електропроводи с напрежение 110 kV и повече. На интразоналните и локалните линии се използва самоносеща кабелна окачване с монтиране на долната траверса. Тази опция се използва както на електропроводи с напрежение 110 kV и нагоре, така и на въздушни линии с по-ниско напрежение (10 kV и по-ниско) заедно с нисковолтови линии, осветителни линии, опори на контактни мрежи на железниците.

Предимствата на полагане на влакнесто-оптични линии върху кулите включват намаляване на времето за строителство, както и намаляване на капиталовите и експлоатационните разходи (няма нужда от разпределяне на земя и съгласуване със заинтересованите организации), намаляване на възможните щети в градските и промишлените зони и независимост от почвените типове.

И въпреки че въздушното монтиране на оптични кабели е много по-просто от подземното, е необходимо да се отбележат и такива недостатъци. Оптични влакнавърху опори, като намаляване на срока на експлоатация, дължащо се на въздействието на околната среда, излагането на повишени механични напрежения при неблагоприятни атмосферни условия, както и сложността на изчисленията под въздействие на товари в различни условия  операция.

За полагане на влакнесто-оптични линии по метода на окачване към опори в населени места често се използва окачване на оптичен кабел към стоманен кабел, който се опъва между опорите на конзолите. Използва се и оптичен кабел с вграден кабел за конзоли със специално предназначение.

https://promstall.ru/public/103103-prokladka_vols_po_oporam_na_tros.jpg

При окачване на оптичен кабел към стоманен кабел, всяка конзола е прикрепена към опората чрез специални винтове. Като се вземе предвид нормалният бум на увисването, монтажната височина на конзолите трябва да бъде такава, че разстоянието от земното ниво до най-ниската точка на кабела да е 4,5 м или повече. Оптичният кабел е прикрепен към кабела с помощта на окачване от поцинкована стоманена ламарина. Такива суспензии трябва да се движат свободно по стоманения кабел и плътно да покриват оптичния кабел.

В случай на окачване на оптичен кабел, в който е вграден поддържащият кабел, се използват стандартните фитинги за електрическата мрежа и поддържащата скоба. Спирални скоби се използват за опъване на самоносещ фиброоптичен кабел (забранено е повторно свързване на спирално напрежение и поддържащи скоби).

https://promstall.ru/public/2678a267.jpg

Както бе споменато по-горе, сред недостатъците на полагането на оптични връзки върху опорите е трудността при изчисляването на всички товари, действащи на въздушно-кабелното съединение. Що се отнася до изчисляването на носещия кабел, той включва изчисляването на действителната сила на опън при експлоатационни условия (не трябва да надвишава максималната якост на опън на кабела) и изчисляването на консумираната дължина на кабела. Характеристиките на кабелите, като максимална якост на опън и специфично тегло, са посочени в техническата документация на производителя. При изчисляване на напрежението на кабела е необходимо да се вземат предвид всички компоненти на товара, които могат да повлияят на напрежението му в реални условия, затова е необходимо да се изчисли общото му тегло. Всъщност в най-лошия случай кабелът може да се простира под действието на вертикалната компонента на товара (собственото тегло на кабела, теглото на кабела и фиксиращата структура, както и теглото на замръзване на леда през зимата). В допълнение, натоварването на кабела може да се увеличи под действието на хоризонталния компонент на товара (сила на вятъра). По този начин дължината на кабела, който трябва да бъде изразходван, трябва да се изчисли, като се вземе предвид провисването и тя може да варира в зависимост от колебанията на силата на опън и температурата.

https://promstall.ru/public/28902364.jpg

Необходимо е да се вземат предвид последните при избора на конструкцията на съединителя, както и размера и конструкцията на свързващата касета. Температурните колебания водят до промени в дължината на кабелите. Това може да доведе до макро завои в снаждащата касета.

Оптичните комуникационни линии (FOL), благодарение на редица предимства и предимства (ниско затихване, ултрашироколентова, електромагнитна смущения и др.) В сравнение с традиционните линии, базирани на електрически кабели, могат да имат значителен ефект при изграждането на нови и модернизиране на съществуващите кабелни комуникационни системи. Но никакви печалби и ползи не се дават за нищо. Оптичните технологии изискват по-деликатно отношение, по-голямо познание и висока култура на производство.

Фиброоптичният фрагмент в структурата на кабелните системи за предаване на информация, наред с другото, е предназначен да реши проблема с големите разстояния, което е много важно за огромната Русия. С постоянния спад на цените на оптичното оборудване, включително кабелни продукти, полагането и монтирането на оптичен кабел сега става широко разпространено.

Нормативна рамка

Изграждането и експлоатацията на оптични връзки се осъществява в съответствие с изискванията на следните нормативни документи:

1.   Насоки за изграждане на линейни структури на основни и интразонални кабелни комуникационни линии. - Москва, 1986

2. Насоки за изграждане на линейни структури на локални комуникационни мрежи. М., OJSC “SKTSTB - TOMASS”, 1995. Одобрен от Министерството на съобщенията на Русия на 12/12/95.

3. Указания за инсталиране, инсталиране и въвеждане в експлоатация на оптичните комуникационни линии GTS. - Москва, 1997

4.   Указания за експлоатация на линейно-кабелни структури на локални комуникационни мрежи. М., ЕЕС на Държавната комисия по съобщенията на Русия, 1998. Одобрена от Държавния комитет по съобщения на Руската федерация на 05.06.98 г.

5.   Норми за приемане на измервания на елементарни кабелни участъци на основни и интразонални подземни влакнесто-оптични предавателни линии на обществена комуникационна мрежа. Одобрен със заповед на Държавния комитет на Русия № 97 от 17 декември 1997 г.

6. Правилник за организацията на електрическите измервания по време на монтажа и пускането в експлоатация на оптични връзки на московската GTS. Одобрен от ръководството на АО "МГТС" и ОАО "Мосттелекомстрой" през октомври 1995 г.

7. Монтаж и измерване на оптични комуникационни линии. Надбавка за габарити и монтажници FOCL. ОАО "Мостомелстрой" 1999г

8. ГОСТ 25462-82. Оптични влакна. Термини и определения.

9. ГОСТ 26599-85. PLOT компоненти. Термини и определения.

Ще бъде много полезно да се запознаете с модерните Технически условия (ТУ) за оптични кабели от водещи производители.

 

Характеристики на изграждането на ВОЛС

Основните етапи на изграждане на комуникационни линии по електрически и оптични кабели са еднакви. Това позволява широко използваните техники и механизми да бъдат широко използвани в процеса на изграждане на оптични влакна.

Разликите в технологията на изграждане, инсталирането и работата на оптичните връзки се дължат на следните конструктивни характеристики на оптичния кабел (QA):

Сравнително ниско съпротивление на опън и натиск;

Малки напречни размери и тегло в комбинация с големи дължини на сградата;

Относително големи стойности на затихване на срастванията на оптични влакна (ОМ);

Трудностите при организирането на официалната комуникация;

Необходимостта от изразходване на голям обем време за операции за снабдяване на агенти, както и повишени изисквания за квалификация на персонала.

Основният момент е да се гарантира, че при полагане на ОК като по-малко стресиращи условия е възможно. Физическите ограничения, препоръчани от производителя, трябва да се спазват стриктно.

Като цяло, процесът на полагане на ОК се състои от два етапа: подготвителен и основен (правилно полагане).

Подготвителният етап включва входния контрол на дължините на сградите. Дължината на сградата за контрол на входа е във външното изследване на кабела и измерването на неговите оптични характеристики. OK барабаните са обект на външна проверка за липса на механични повреди. След отваряне на барабанното покритие се проверява наличието на фабрични паспорти, съответствието на маркировката на строителната дължина, посочена в паспорта, с маркировката, посочена върху барабана и външното състояние на кабела за отсъствие на вдлъбнатини, нарязвания, щипки, усукване и др.

При измерването на оптичните характеристики, най-напред се определя километричното затихване, т.е. неговото ОМ, и резултатите се сравняват с паспортните данни. В случай на незадоволителни резултати от контрола на въвеждането се съставя акт, по който се подава жалба.

 

Прокарващ кабел в канализацията

В повечето случаи в телефонни тръбопроводи се полагат оптични кабели извън сгради в населените места. Базира се на кръгли тръби с вътрешен диаметър 100 mm, направени от азбестоцимент, бетон или пластмаса. Телефонна канализация се полага на дълбочина от 0,4 до 1,5 м от отделни блокове, херметично свързани един с друг. След 40-100 м на пътя са поставени шахти, по стените на които са монтирани конзоли за полагане на кабели. Разликата между технологията на полагане в телефонни канализационни електрически и оптични кабели е, че съпротивлението на последната не трябва да надвишава допустимата стойност, а кабелната усукване не е разрешена.

Полагането на кабели в телефонния тръбопровод обикновено се извършва в свободен канал, където жицата се оставя за теглене по време на строителството. В негово отсъствие, преминаването на каналите се осъществява с помощта на устройство за канална заготовка, което е еластичен стъклен стъклен прът с диаметър 10 mm и се навива върху барабан с дължина около 1 m с дължина до 150 m. Пръчката се избутва в канала към съседна ямка. До върха на пръта прикрепете края на кабела и го издърпайте назад. За монтиране, трябва да използвате специален накрайник, който е фиксиран върху кабела за неговия якостен елемент и броня покрива и трябва да бъде оборудван с торсионен компенсатор. Протягането трябва да се извършва гладко и без илюзии.

Ако има рязко завъртане на пистата, в кладенеца е монтиран въртящ се валяк. В случай на отсъствие, кабелът се издърпва от този кладенец с контур, а по-нататъшното полагане се извършва от началната точка на маршрута. Често, за да се спести време за изграждане, кабелът се сортира ръчно директно в кладенеца, насочвайки го към канализационната тръба.

 

Полагане на кабели в сгради

Полагането на ОК обикновено не представлява голяма сложност, както поради малката дължина на маршрута, така и поради по-лесния и гъвкав дизайн, използван за това в обектния кабел. В случай на полагане в тръбопроводи, под повдигнат под и зад фалшивия таван, кабелът първо се навива от транспортния барабан и се разстила в контур или на фигура 8 в началната точка на маршрута, след което плавно се затяга в кабелен канал, За да се улесни работата може да се използва стоманен пробив тел с дължина от 5-10 m.

При полагане на кабела на отворени въжени линии или в улеи в дълги коридори е по-удобно кабелът да се полага по пода по трасето и след това да се повдигне върху канала с фиксиране с пластмасови скоби на всеки 2-3 m.

За нежилищни тавани и технически етажи на сгради (ако те са преминали), е много удобно да окачите кабела с помощта на стандартни метални закачалки върху предварително напрегнати кабели, които пренасят товара. Обикновено не се изисква сложно изчисляване на якостта, като се вземат предвид натоварванията от вятър и лед. Същият метод може да се препоръча при полагане на кабели през сутерени и технически подземни сгради при липса на съществуващи кабелни канали.

 

Кабел с пневматично окачване

Опциите на окачването ОК имат редица предимства в сравнение с други методи на конструиране:

Няма нужда от придобиване на земя и координация със заинтересованите организации;

Намалено време за строителство;

Намаляване на потенциалните щети в градските райони и индустриалните зони;

Намалени капиталови и оперативни разходи;

Независимост от почвите и почвите.

Въпреки това, има недостатъци на въздушните възглавници:

По-кратък експлоатационен живот поради експозиция на околната среда;

Излагане на повишено механично напрежение при неблагоприятни атмосферни условия;

неестетично;

Сложността на изчислението под влияние на натоварванията при всички работни условия.

За изграждането на ВОЛС по метода на окачване в населените места широко се използва ОК окачването за стоманения кабел, опънат между опорите на конзолите, както и ОК окачването с вграденото въже на конзолите със специален дизайн. Когато окачването е наред със стоманения кабел, всяка конзола е прикрепена към опората със специални винтове. Височината на монтиране на конзолите (като се има предвид нормалното отклонение на стрелата) трябва да бъде такава, че хлабината от земята до най-ниската точка на кабела да е най-малко 4,5 m. Окачването трябва плътно да покрива ОК и да се движи свободно по стоманения кабел.

Когато окачването е ОК, стандартните електрически мрежови фитинги от типа KGP и поддържащата скоба PSO-14-03 се използват с вградения носещ кабел. За монтиране на опън самоносещ OK използвайте спирална скоба марка NSO-14P-02. Закрепването на тази скоба към опората се осъществява чрез кожуси, снабдени със скоба и линейни съединителни фитинги. Повторното сглобяване на спираловидните опори и стягащите скоби е забранено.

Фигурите по-долу показват фитингите за опъване и поддържащи закрепвания OK на кръгли опори.

 

Схеми за закрепване на не-самоносещ диелектрик ОК върху кръгли опори

Фиг. 1 Стягащи схеми OK

https://promstall.ru/public/3126a.jpg

Фиг. 2 Поддържащи схеми OK


Схеми за закрепване на самоносещи диелектрик ОК върху кръгли опори

https://promstall.ru/public/3957805-655x718.jpg

Фиг. 3 Схема на самоносещ опъващ монтаж ОК

https://promstall.ru/public/83xafullsizeco.jpg

Фиг. 4 Схема, поддържаща самоносеща стойка OK

 

Както бе споменато по-горе, недостатъците на пневматичното окачване ОК могат да се дължат на сложността на изчисляване на всички натоварвания, действащи на въздушно-кабелния преход (ВКП). Изчислението на носещия кабел включва изчисляването на действителната сила на опън при експлоатационни условия, която не трябва да надвишава максималната якост на опън на кабела и изчисляването на консумираната дължина на кабела. Максималната якост на опън на кабела и неговото специфично тегло могат да бъдат намерени в техническата документация на производителя. При изчисляване на напрежението на кабела е необходимо да се вземат предвид всички компоненти на товара, които могат да повлияят на разтягането му в реални условия, т.е. В най-лошия случай кабелът се разтяга под собственото си тегло, теглото на кабела и фиксиращата структура, теглото на замръзване на леда (вертикална компонента на товара). В допълнение, натоварването на кабела се увеличава под силата на вятъра (хоризонтален компонент на товара). Дължината на кабела, която трябва да се изразходва, трябва да се изчисли, като се вземе предвид провисването, което варира в зависимост от температурните колебания и силите на напрежение.

Както показва практиката, надеждността на полагането на кабели при окачване може да бъде гарантирана, когато се използва кабел, чието напрежение не надвишава 60% от максималната якост на опън (при всички работни условия).

 

Рязане на оптичен кабел

Рязането на оптичен кабел включва стъпките за отстраняване на външните капаци и рязане на сърцевината.

В процеса на рязане на оптичния кабел се извършва отстраняването на бронепокритията, защитните обвивки и подготовката на оптични влакна за монтиране на съединители или за свързване чрез заваряване. По време на рязане, кабелът трябва да бъде здраво закрепен към монтажната маса със скоба, часовник или пластмасова връзка.

Целта на рязането е да се подготвят светлинните водачи за заваряване или монтаж на съединители. Дължината на среза обикновено е около 1 m, когато се използва заварена технология.

Отстраняването на външния защитен маркуч започва с пръстеновиден разрез върху неговата обвивка. Разстоянието от ръба на кабела до разреза трябва да бъде равно на дължината на срязване. След това защитният маркуч се нарязва с опън или нож в надлъжна посока. Ако в кабелната конструкция няма разкъсващ кабел, специален нож за кабели със самонасочващ се или въртящ се нож дава добър ефект.

Вътрешният защитен маркуч се премахва от сърцевината на кабела подобно на външния, като се използва якост на опън, обикновен или кабелен нож. Елементите на сърцевината са разгънати, краят на кабела е неподвижно фиксиран върху монтажната маса с часовникови тикове, връзки или скоби. Нишките на армиращата кевларна намотка са отрязани с ножици, армировъчните елементи се отстраняват със странични фрези, централният стоманен кабел се реже с кабелни връзки или нарязани с ножовка.

За изваждане на тръби от модули се използва стриптизьорка или специален нож. С помощта на инструмент върху корпуса се прави пръстеновиден разрез, след което тръбата се отстранява от влакната чрез непрекъсната, постоянна теглителна сила. За да се намалят силите, действащи върху влакната, тръбите на модулите се отстраняват на няколко етапа.

След отстраняване на защитната тръба на модула, влакната се почистват от хидрофобния гел с кърпа или кърпа, навлажнена със специална почистваща течност или алкохол. Обработените влакна се оставят настрана. След това преминете към следващия модул.

В превключващото и разпределително устройство се поставя напълно отрязан кабел и след като е фиксиран в него, той е готов за по-нататъшна работа.

 

Основни инструкции за безопасност при работа с оптични устройства

Когато работите с оптичен кабел и друго оптично оборудване, трябва:

1. При никакви обстоятелства не гледайте към края на влакното или конектора на оптичния предавател. Радиацията, предавана през влакното, е извън видимия диапазон на дължини на вълните, но може да причини необратимо увреждане на ретината.

2.   Избягвайте контакт с влакна или облекло от остатъци от оптично влакно, образувано при монтиране на съединители и свързващи влакна. Тези отпадъци трябва да се събират в плътно затворени контейнери или върху залепваща лента. Работата с влакна трябва да се извършва в защитни очила.

3.   При работа с оптични влакна е строго забранено да се яде храна, а след работа трябва да си измиете ръцете със сапун и вода.

4.   Трябва да се има предвид, че алкохолът и разтворителите, използвани за отстраняване на защитните покрития, са запалими и изгарят с безцветен пламък, могат да бъдат токсични и да предизвикат алергична реакция.

5. Заваръчните машини използват високо напрежение, което е животозастрашаващо, за да образува електрическа дъга, а дъговият разряд между електродите може да доведе до запалване на горими газове и пари на запалими течности.

6. Пушенето по време на работа с влакна може да доведе до драматично намаляване на качеството на заваряване или на произвеждания конектор.

Полезни съвети (извлечение от техническите спецификации за оптични комуникационни кабели, раздел: Инструкции за монтаж и експлоатация):

Кабелите са предназначени за монтаж (монтаж) при температура не по-ниска от минус 10 ° С;

Радиусът на огъване на кабела при полагане (монтиране) трябва да бъде най-малко 20 номинални външни диаметъра на кабела;

При монтажа на кабела не трябва да се превишават допустимите натоварвания на опън и раздробяване, както и други механични характеристики, чиито стойности са определени от техническите спецификации;

Допустимият статичен радиус на огъване на оптичните модули е най-малко 40 mm;

Допустимият радиус на огъване на оптичното влакно по време на монтажа е най-малко 3 mm (в рамките на 10 минути);

Организациите, ангажирани с полагането и монтажа на кабели, трябва да притежават валидно удостоверение за право на извършване на съответните строително-монтажни работи.

При полагане (монтаж) и експлоатация на кабели, предназначени за окачване на въздушни линии, трябва да се спазват следните специални изисквания:

При размотаване на кабела в процеса на полагане трябва да се изключат от докосване на кабела на някакви предмети, с изключение на въртящите се ролки;

Радиусът на монтажните ролки, монтирани на първата опора, трябва да бъде най-малко 20 номинални външни диаметъра на кабела;

В процеса на полагане на свлачището стрелата трябва да бъде по-голяма от проектните стойности. Инсталирането на проектирането трябва да се извърши при окончателното напрежение на кабела;

Техническите характеристики на армировката за окачването трябва да бъдат съгласувани с производителя на кабелите;

По време на работа кабелите трябва да бъдат защитени от вибрации от вибрации, възникващи от натоварване от вятър.

При изграждането на мрежи сигнализаторите често намират за невъзможно използването на кабелни канали или сгради. За преминаване на метода на пневматично окачване, в такива случаи, монтирането на кабела на осветителните стълбове или силовите стълбове може значително да улесни задачата.

Има няколко стандартни метода за инсталиране:
1. Подкрепа.
2. Напрежение.
3. Комбинирано.

Нека разгледаме по-подробно всеки един от методите.

Монтаж на оптичен кабел с помощта на поддържащи скоби.

Поддържащи скоби се използват за зони, където кабелът се движи по права линия, като максималният ъгъл на въртене при използване на такива скоби е от 10 до 20 °. Вътрешни и чуждестранни производители предлагат разнообразие от скоби за поддържане на самоносещ монтаж (ADSS) и 8-канални кабели.

Клипсове PPO-6,5 / 8,0-06 или ZP-8-1 (2)

Скобите PPO или ZP могат да се използват на писти с риск от падане на дървета, повреда на колоните. Ако дървото падне върху кабела или се е повредил стълб, кабелът се изважда от скобата и обикновено остава непокътнат.

Примери за използване на скоби ППО в комбинация с различни точки на закрепване.

Спирални подпорни скоби.

Спиралните скоби се използват за монтиране на самоносещ кабел (ADSS) на полюсите за пренос на енергия, осветлението и комуникационните стълбове. Налични са много модификации за различни дължини на кабелите и здравината на кабелите. Закопчалката се състои от предпазител - за защита на обвивката на кабела от повреда, захранващи бобини и коуш.


https://promstall.ru/public/screenshot863cb06.jpg

Опорна скоба SC30 / 34 или CS

Универсален клипс за окачване на "8-образни кабели", може да се закрепи със стоманена лента или с болт на дървени подпори. Позволява да монтирате кабел с диаметър на кабела от 4 до 9 mm. Отличава се с прост и бърз монтаж, но има редица ограничения. При използването на такива скоби е важно точно да се избере диаметърът на кабела, на практика е имало случаи на подхлъзване на кабела през скобата, също толкова важно да се следва точно препоръчителната дължина на участъка. Практиката на използване на такива скоби показва, че е най-добре да се използват в комбинирана инсталация (променливи анкериращи и поддържащи скоби).

https://promstall.ru/public/1610712.jpghttps://promstall.ru/public/4538275.jpg

Скоба за закрепване HC 10/15.

клипове NA 10/15  се използват за монтиране на ADSS кабел с диаметър до 20 mm, препоръчително е да се прилага на прави участъци от маршрута.

Според опита от употребата, може да се каже, че такива клипове са добри на малки разстояния - до 60-70 м, монтажът по време на дъжд е практически невъзможен, тъй като кабелът се плъзга през втулката.


https://promstall.ru/public/5a14900996.jpg

Монтиране на оптичен кабел с помощта на стягащи скоби.

За закрепване на твърди кабели се използват опъващи (анкерни) скоби, които се използват както при завъртане, така и при крайна част на инсталацията и по цялата дължина на маршрута.
Анкерни скоби за опъване AN-250 (500,700,800), AC 6 (7), PA 06 (07),

Анкерните скоби могат да се използват както с "8-образна", така и със самоносещи се кабели. Закопчалките за окачване на кабели с носещ елемент, изработени от стоманен кабел, ви позволяват бързо да монтирате кабела, без да го разглобявате и разделяте. Пластмасовият контур на захващащия кабел осигурява изолация на носача в случай на къс на земята. НЕ се препоръчва използването на такива скоби при монтиране на кабел със захранващ елемент от стоманена тел, с дългосрочно натоварване, зъбите на клиновете започват да се плъзгат по гладката жица, което води до повреда на кабела.


https://promstall.ru/public/0a4-st-podv4-1-572x317.jpg

Разтегнете спиралните скоби.

Стягащите спираловидни скоби се използват за монтиране на самоносещи кабели (ADSS) на полюсите за пренос на енергия, стълбове за електропредаване, осветление, контактна железопътна мрежа. Крепежният елемент се състои от протектора, силовата спирала с цилиндрична форма, покрита със специален абразив и кантар.



https://promstall.ru/public/42006420.jpg

Монтаж на оптичен кабел по метода на комбинирано окачване.

Методът на комбинирана суспензия се използва широко при използване на скоби ППО, СК30 \\ t Същността на метода е в редуването на опорни и напрегнати (анкерни) скоби. По този начин надеждността на линията може да бъде подобрена и разходите за изграждане и експлоатация могат да бъдат намалени. Оптималното съотношение - 4, което поддържа едно напрежение.

Поради различни причини не винаги е възможно да се извърши електрически кабел под земята до обект, който трябва да бъде снабден с електричество. В такива случаи е успешно приложена технологията за полагане на кабели или отделни проводници през въздуха по кабела. В статията ще разгледаме как инсталацията и полагането на кабела на кабела към къщата, гараж, какви видове крепежни елементи се използват.

Обхват на технологията

Такива технологии се използват само в електрически мрежи с напрежение не по-високо от 1000 волта, изискването на OLC. В повечето случаи се използва кабел за кабелни удължения от сгради или електропроводи до отделни структури за къси разстояния. В случаите, когато монтирането на електро предаващи стълбове или копаене на канали за кабели е невъзможно поради техническите условия на производство по време на експлоатацията на съоръженията, или неоправдано по отношение на обема на извършената работа, то е скъпо от финансова гледна точка.

В производствени цехове, складове, сгради с големи площи, високи тавани, използването на тези технологии е най-добрият вариант за осветление. Кабелните удължения се използват за електрически мрежи за улично осветление на отделни територии.

За собствениците на частна къща, този метод на окабеляване ви позволява да се отървете от упоритата работа по изкопаване на окоп. По-лесно от разпределителното табло в къщата да разтегнете кабела през въздуха до стопанските постройки:

·         работилница;

·         лятна кухня;

·         беседка с барбекю;

·         кокошарник;

·         баня и други възможни постройки в двора на частно домакинство.

Окабеляването на въжето позволява леки трижилни проводници за електрически консуматори с висока мощност и кабели с големи напречни сечения за захранване на мощни домакински уреди. Преди да започнете монтажа на кабелните кабели, са необходими предварителни изчисления.

Предварителни дейности

На първия етап ще е необходимо да се определи колко електроенергия ще се консумира от електрически уреди в съоръжения, които се планират да бъдат снабдени с електричество. На базата на консумацията на енергия се изчислява кабелната секция на кабела, вземат се предвид неговата дължина и тегло. Тези параметри определят кои крепежни елементи да се използват, диаметъра и материала на кабела. За изчисляване на консумацията на енергия и напречното сечение на кабела е необходимо по-подробно изследване на отделна тема.

В опростен вид тя изглежда така:

·         Сума на мощността на всички електрически уредида се използва в изчислената мрежа. Захранването на всяко устройство е посочено в паспортите на продуктите или етикетите на кутията. Най-простият пример за осветителна лампа винаги пишат 40; 60; 75 или 100 или повече wat.

PР = P1 + P2 + ... Pn = 3,7 kW. (3700 W) - Обща мощност.

·         Определете максималния възможен ток във веригата

I = /Р / U = 3700 W / 220 V = 16,8 A. - Максимален ток.

U - мрежово напрежение.

·         За да определите напречното сечение на проводниците в кабела, използвайте таблицата

В нашия случай избираме стойността на максималния ток малко повече от 19А, като се има предвид, че в бъдеще могат да се използват и допълнителни домакински уреди. Според таблицата получаваме мощност от 4.1 kW, която съответства на 1.5 mm напречно сечение на меден проводник. Трябва да се разбере, че напречното сечение не е диаметър, а се изчислява по формулата:

https://promstall.ru/public/694617577469.jpg

таблици за определяне на напречното сечение по диаметър  да се измери диаметърът на жица с микрометър или дебеломер и да се определи неговото напречно сечение, като се използва таблица.

https://promstall.ru/public/76f-provo_3.jpg

·         Следващият етап от предварителната работа, измерване на дължината на кабела  от разпределителното табло в къщата до разпределителната уредба на сградата, към която се изтегля кабелната конструкция. Това може да стане с обикновена рулетка,

Номер на Съвета 1.Обърнете внимание на резервния кабел за рязане и свързване в RS, добавете около 30 cm в двата края.

Избор на диаметъра и материала на кабела

Определете теглото на кабела и другите елементи, които ще бъдат прикрепени към него. Ако разстоянието между опорните приспособления е 5-6 м и теглото на телта не е значимо, можете да опънете поцинкованата стоманена тел с диаметър 2-3 мм. Когато разстоянието е по-голямо от 10 м, кабелът е тежък, особено ако се използва кабелна конструкция с осветителни елементи, като се използва галванизиран стоманен кабел с диаметър 4-6,5 мм. Такъв кабел може да издържи всеки кабел с напречно сечение на кабели до 10 mm / sq, повече в частно домакинство не се използва, поради ограничаването на консумацията на енергия. На такъв кабел, все още можете да окачите до 5 бр. осветление на фенери в олекотено тяло.

Кабелът може да се навива и претегля на обикновените везни, или да се изчислява, като се знае марката от таблицата с характеристиките, която се прилага при продажбата. Показва теглото на кабела на 1m, необходимо е да се умножи определеното тегло с броя на метрите, за да се получи общото тегло на сегмента, който се използва за монтиране върху стоманен кабел.

За условията на живот, за да не губите пари, можете да окачите кабела, който е бил използван за скритото окабеляване. За да може изолацията да служи по-дълго, поставете го в гофрирана тръба, нейното тегло не е значително. Има справочни таблици, които показват марката и теглото на кабела. Можете да търсите в интернет, на някои сайтове има калкулатори за изчисляване на дължината и масата на проводниците, кабелите.

Съвет # 2използвайте калкулатора на този сайт http://kabelves.ru/


https://promstall.ru/public/ecpicpe9b5e.jpg

Таблица, показваща марката на кабела и теглото в кг. на 1 метър

При високи токови натоварвания е по-добре да се използват специални кабели за кабелни въздушни конструкции:

·         AVT, AVTS, APT вече имат вграден стоманен кабел;

·         AVRG, ANRG, APVG, AVVG са окачени към носещия стоманен кабел.

Окачващи и окачващи елементи кабелни кабели

Тези продукти са монтирани на стените на сгради, структури, между които се простира. В зависимост от материала и диаметъра на кабела се избира монтажната конструкция:

·         Натягащ болт, с кука и опъващ котва се използват за гъвкави назелени кабели от промишлено производство, носещи тежки товари, можете да използвате валцуван тел с диаметър до 6 мм.

·         Анкери за разтягане на нишките с малък диаметър са предназначени за светли проводници с напречно сечение до 6 mm на разстояние до 10 метра, без осветителни тела.

·         Анкери за промишлени кабели и жици могат да издържат на кабели с тежки тежести и осветителни тела на разстояние до 12 м без допълнителни опори.

·         Закопчалки за удължаване на успоредни линии често се използват за двойно предназначение, за захранване на сгради и поставяне на осветителни лампи. Един кабел се използва за поставяне на захранващ кабел с напречно сечение на проводници от 10 -35 мм / кв., А на втория има осветителни части, разпределителни кутии с медна жица 2,5 - 4 мм.


https://promstall.ru/public/24492810b6.jpg

Всички тези конструкции имат индивидуални характеристики, когато са монтирани на стените на сградите.

Изисквания за инсталиране на монтажни елементи и монтажни функции

Никога не поставяйте крайните елементи към обшивката на сградата и покривните детайли. Устройствата, предназначени за тежки товари, са фиксирани от двете страни на носещата стена със стоманени плочи, затегнати с винтове. Както е показано на фигурата за затягащия болт с кука. Те трябва да бъдат разположени над пешеходните пътеки на височина най-малко 2,7 m, а над транспортните пътеки най-малко 6 m. Анкерът за струните с по-лек товар може да бъде фиксиран с прости анкерни винтове върху бетона.

В идеалния случай, напречните анкери се полагат в стената по време на строителството на сгради по проекта. На практика това не винаги се предвижда, тогава трябва да се пробият стените с перфоратор, а под затварянето на краищата се закрепва метална плоча с болтов контакт за заземяване на кабела на 20–30 cm. Свързан е чрез заваряване с валцуван проводник с напречно сечение поне 16 kV / mm, което преминава към общ заземен контур. В някои случаи заземяването се извършва чрез отделен меден проводник с напречно сечение с поне 2,5 kV / mm болтови връзки.


https://promstall.ru/public/663-provo_666340.jpg

Поставяне на кабела на кабела при свързване към стената

инсталиране и разтягане на кабела

След монтирането на монтажните опори, на земята кабелът е прикрепен към скобата, осветителните тела с разпределителни кутии са фиксирани и свързани. Сглобената конструкция се доставя до мястото на монтажа и се разгъва по цялата дължина от единия монтаж към котва.

Дължината на кабела трябва да бъде най-малко 2 m по-голяма от разстоянието между анкерните анкери. Запасът ще е необходим за прекратяване на закрепването на крайните устройства и изхода на краищата към заземителните скоби, които са разположени под анкерите. Крайните вериги на кабела са прикрепени към опъващите анкери, след което регулират напрежението. Силата на разтягане трябва да бъде за леки структури с кабели от 4-10 кв. М / м - до 100 кг / см. За тежки кабели със сечение от 16 - 25 кв. М / м - до 500 кг / см. Този параметър се измерва с динамометър, който се монтира между анкера и разтегателната верига.


https://promstall.ru/public/5pic5485ea1f7.jpg

След опъване на кабела краищата на кабела се заземяват, кабелът се поставя на разпределителни устройства и се свързва към защитни прекъсвачи.

Скрепителни елементи за кабела към кабела

За надеждно фиксиране на кабела с кабел има няколко устройства:

Най-лесният метод кабелна нишка с участък от конвенционална алуминиева тел  Ø 2,5 - 5 мм с изолация. При връзки през 50 -80 cm се правят 7-8 витки от тел, плътно завъртете, за да завъртите. За да не се изтласква изолацията на кабела от фиксиращите проводници, точката на монтиране се обвива с гумена плоча, жицата се навива отгоре. Каучук за уплътнения се препоръчва да се използва от стари автомобилни камери за колелата;

Устройството е прикрепено към участъка, кабелът е поставен в улука, припокрива се с каишка, която се поставя в ключалката, затегната и здраво фиксирана. Ключалката е проектирана така, че в противоположната посока лентата да не се издърпва, за да се свали само тя може да се реже.

https://promstall.ru/public/c48jexsmallsyb.jpg

Плочи, изработени с примки с различни размери. Една плоча се поставя върху кабела от друга върху кабела. В центъра на плочите има отвор с резба за болт, те са комбинирани и затегнати с болт.

https://promstall.ru/public/zafullsizevycfb30.jpg

Всички връзки, независимо от дизайна, са монтирани на 50 - 80 cm.

Разпределителни кутии и осветителни устройства за закрепване на кабел

За закрепване на разпределителни кутии се използват специални плочи от поцинкована стомана с шлицови форми. Част от плочата се извива от изрязаната форма, поставят се кабел и кутия, след което всичко се фиксира чрез сгъваеми елементи.


https://promstall.ru/public/bufile-saed386.jpg

За фиксиране на осветителни устройства се използват поцинковани плочи със специална форма, но принципът на закрепване остава същият, както е показано на фигурата.

·         въже;

·         плака;

·         кабел;

·         Съединителна кутия;

·         Поставка за таванни лампи.

 

Отговорете на следните въпроси :

Въпрос номер 1. Можете да затегнете кабела, след това прикрепете кабела и други елементи?

Възможно е, ако условията на инсталацията на място ви позволяват да направите това без риск за сигурността при работа на височина. Но след това ще трябва да увеличите участъка, тъй като натоварването върху него ще се увеличи.

Въпрос номер 2. Какво тел трябва да свържете скрепителните елементи под котвата към заземяващия контур?

В зависимост от вашите възможности, валцуваният проводник със заваръчна връзка или мед, за предпочитане с жълто-зелена изолация, както е определено от PUE. Напречното сечение на проводниците трябва да бъде най-малко 2,5 kV / mm.

Въпрос номер 3. Може ли кабелът да се използва като неутрален проводник?

Да, при условие, че има надеждна основа.

Въпрос номер 4. Какво прекъсвач за инсталиране за кабел, прибран на кабела?

Конструкцията на кабелния проводник в този случай няма значение, прекъсвачът се настройва на базата на максималния ток на натоварване в тази верига.

Въпрос номер 5. Мога ли да окачам съединителни кутии за външно окабеляване?